CHP’li vekilden Kürt sorunu yorumu

CHP’li milletvekili Nihat Yeşil, Kürt sorununun parlamentoda çözülebileceğini belirterek, “Bu sorunun çözümünde tüm taraflarla masaya oturulmalı” ifadelerini kullandı. Kaynak: CHP’li vekilden Kürt sorunu yorumu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, “Elbette bir muhalefet partisi, toplumun sorunlarının çözümü için gerekli çabayı sarf etmelidir” dedi.

CHP’nin Türkiye’nin “köklü” partisi olduğunu ifade eden Nihat Yeşil, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz Türkiye’nin ekonomik, sağlık, sosyal ve kültürel gibi konularda biriken sorunların çözümü için uğraşmaktayız. Bu anlamda toplumun farklı kesimleriyle ve üniversitedeki öğretim üyeleriyle bir araya gelmekteyiz.

CHP olarak biz, iyi bir yaşamın tesisi hususunda ne lazım ise onu yapmaktayız.”Hafta sonu gerçekleşen CHP’nin 37’nci Olağan Kurultayı’nın yeni tip coronavirüs (Covid-19) gölgesinde gerçekleştiğini anımsatan Yeşil, söz konusu kurultayda 13 maddelik beyannamenin yayımlandığını söyledi.Tüm katılımcıların bildirgeyi imzaladığını ifade eden Yeşil, CHP’nin pratik anlamda da “sosyal demokrat” bir parti olduğunu şu sözlerle değerlendirdi:

“Biz tüm demokrasi bileşenleriyle bir araya gelerek, toplumsal sorunları çözmek istiyoruz. Dolayısıyla kurultayda yayımlanan bildirgede de buna değindik. Bildirgede barış, demokrasi ve toplumsal konsensüs gibi ifadelere sıkça yer verildi.

”KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ”

Kürt sorununun çözümü konusunda CHP’nin politikasın değerlendiren Nihat Yeşil, bunun Türkiye’nin temel sorunlarından biri olarak gördüklerini belirterek, “Tarihsel süreç şunu gösteriyor: Hiçbir sağcı ve neoliberal parti bu sorunu çözemez. Bunu ya sosyalist partiler ya da sosyal demokrat partiler çözebilir” diye konuştu.Kürt sorununun iktisadi ve toplumsal yönlerinin olduğunu, bu nedenle sorunun ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) çözülebileceğini dile getiren Yeşil, “Bu sorunun çözümünde tüm taraflarla masaya oturulmalı” dedi.

ANADİLİ MESELESİ

Anadilin kutsal bir hak olduğunu, ancak sorunun sadece anadil üzerindeki engellerin kaldırılmasıyla çözülemeyeceğini belirten CHP’li vekil, “Demokrasi ve özgürlük olmadan hiçbir sorun çözülemez” ifadelerini kullandı.Kürtlerin tüm zorluklara karşın dilini konuşmayı sürdürdüğünü ve kimsenin bu konuda Kürtleri alıkoyamayacağını söyleyen Nihat Yeşil, “Demokratik bir ülkede insanların anadillerinde konuşması sorun olmamalıdır artık. Türkiye’de hala demokratik sistem hala oturmuş değil. Bu nedenle halkımız birçok zulüm gördü. CHP bu sorunu çözmek istiyor” şeklinde konuştu.Yeniden CHP Genel Başkanlığı’na seçilen Kemal Kılıçdaroğlu, kurultaydaki konuşmasında, “Türkiye’nin toplumsal barışı ve huzuru sağlanacaktır. Başta Kürt sorunu olmak üzere demokrasi temelinde, TBMM’nin öncülüğünde çözülecek. Kürt sorununu egemen güçlerin bir manivela olarak kullanmasına izin vermeyeceğiz” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.