NASA’dan milyarlarca yıl öncesine ışık tutabilecek proje

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars’a gönderecekleri yeni aracın görevinin çok eski devirlere ait yaşam kalıntıları bulmak olduğunu açıkladı. NASA yetkileri bu çalışmaların gelecekte Kızıl Gezegen’de yapılacak diğer projelere de ışık tutacağını belirtti.

NASA geçtiğimiz cuma günü Temmuz 2020’de Mars’a gönderilecek uzay mekiğini tanıttı. Mars 2020 adlı araç, yaklaşık bir araba büyüklüğünde ve küçük bir nükleer reaktöre sahip. Mars’ın yüzeyinden taş ve toprak örnekleri toplayacak aracın kazı yaparak kayaları parçalamaya yarayan özel bir cihazı da bulunuyor.

23 farklı kameraya sahip araçta Mars’taki rüzgârların sesini kaydedebilmesi için iki adet mikrofon kulaklık, kimyasal testler içinse lazer destekli bir sistem yer alacak.

Los Angeles’taki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda özel steril bir odada medya mensuplarına tanıtılan aracın, geçen hafta yapılan test sürüşlerinde başarı sağlandı.

NASA: Bu proje milyarlarca yıl öncesine ışık tutabilir

NASA görevlisi Matt Wallace, basına verdiği demeçte önemli bilgiler paylaştı. Wallace, “Bu araç Kızıl Gezegen’de yaşam belirtileri arayacak. Aracın üstünde Mars’ın yüzeyinin jeolojik ve kimyasal yapısını anlamamıza yarayacak birçok farklı aygıt bulunuyor. Çok eski dönemlere ait “mikrobik hayat” belirtileri arıyoruz.” dedi.

Wallace bu proje kapsamında elde edilecek bulgularla Mars’taki yaşam hakkında milyarlarca yıl öncesine ışık tutulabileceğini belirterek, “O zaman Mars’ta Dünya benzeri bir yaşam vardı, yüzeyi ılık suyla kaplıydı ve daha kalın bir atmosfer tabakasına sahipti. Dünya’da ise tek hücreli canlıların yaşadığı bir ekosistem bulunuyordu.” diye konuştu.

Mars 2020 uzay aracı Kızıl gezegen’den toplayacağı taş ve toprak örneklerini özel tüplerin içerisine yerleştirip Dünya’ya geri getirecek. NASA’nın bir önceki misyonunda kullandığı Curiosity gibi altı tekerleğe sahip araç, Marz yüzeyinde günde yaklaşık 200 metre yol kat edecek.

Mars 2020’nin, Florida eyaletindeki Cape Canaveral üssünden önümüzdeki temmuz ayında fırlatılması planlanıyor. Yaklaşık yedi ay sonra Kızıl Gezegen’e inmesi beklenen Mars 2020 başarılı olduğu takdirde, NASA’nın aynı göreve gönderilen beşinci aracı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir