‘Önderliğin değerlendirmeleri Ortadoğu sorunları için çözümdür’

“Önder Abdullah Öcalan’ın siyasi değerlendirmeleri, Ortadoğu’daki tüm sorunlar için çözümdür. Kendisine uygulanan tecridin nedenlerinden biri de budur.”

Önder Abdullah Öcalan, 1999’dan beri tutulduğu İmralı adasında yaptığı avukat, aile ve heyet görüşmelerinde Ortadoğu, Türkiye ve tüm Kürdistan’daki sorunların çözümü için perspektifler sundu. Görüşmelerden çıkarılan notlar dışında da yazdığı savunmalar ve yol haritalarıyla tüm halklara ve insanlığa ışık tuttu. 

Öte yandan Önder Abdullah Öcalan, ailesiyle ilk kez yaptığı telefon görüşmesinde de Ortadoğu, Kürdistan ve Kuzey ve Doğu Suriye’ye ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu ve Kürtlerin ulusal birliğine vurgu yaptı.

Önder Abdullah Öcalan’ın açıklamalarına ilişkin ANHA’ya konuşan Kongreya Star Hesekê Kantonu Koordinasyonu Üyesi Evîn Paşo, “Kuzey ve Doğu Suriye halkları, dünya halkları gibi özgürlüğe ulaşabilmek için bütün zorluklara karşı mücadele ediyor. Önderliğin fikirleri sayesinde Kuzey ve Doğu Suriyeli halklar, Demokratik Ulus ilkeleri temelinde, eşitlik ve kardeşlik içinde yaşıyor. Bu da Türk devletinin, Önderliğin fikir ve felsefesine karşı yaptığı saldırıların boşa çıktığını gösteriyor” dedi.

Önder Abdullah Öcalan üzerindeki tecride de dikkat çeken Evîn Paşo, Türk devletinin Türkiye ve Suriye başta olmak üzere Ortadoğu’daki sorunların çözülmesinden korktuğu için Önderliğe tecrit uyguladığını belirtti. Evîn, “Osmanlı hayallerinin peşinden giden Türk devleti, Ortadoğu’nun savaş ve kriz merkezi olması için çalışıyor” diye de ekledi. 

 ‘BÜTÜN SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ ÖNDERLİKTE’

Evîn devamla, Ortadoğu’daki etnik, dini ve mezhebi bütün sorunların ve çatışmaların çözümünün Önder Abdullah Öcalan’ın fikirlerinde olduğunu belirterek, “Çoğu büyük devlet, Ortadoğu halklarının meşru çıkarlarının gerçekleşmesini istemiyor ve kendi çıkarları için Ortadoğu’ya müdahale ediyor. Ortadoğu sorunlarının çözümü Demokratik Ulus projesinin inşası ve büyütülmesiyle mümkündür. Önderlik savunmalarında bunu belirtmiştir” ifadelerini kullandı.

Ortadoğu’daki sorunların, uluslararası güçler tarafından müdahale amaçlı oluşturulan “suni sorunlar” olduğunu kaydeden Evîn, “Bu sorunların aşılması için tüm halklar ve inançların birlik olması gerekir” diye de belirtti.

‘TECRİDİN NEDENİ ÖNDERLİĞİN ÇÖZÜM PERSPEKTİFLERİDİR’

Evîn Paşo, İmralı’daki tecridin nedeninin, Önder Abdullah Öcalan’ın Ortadoğu için sunduğu çözüm perspektifleri olduğunu ve bu fikirleri ortadan kaldırma amaçlı uygulandığını ifade etti.

Kongreya Star Hesekê Kantonu Koordinasyonu Üyesi Evîn Paşo, konuşmasının sonunda Kuzey ve Doğu Suriye ile tüm Kürdistan’daki kadınlara çağrı yaparak, “Önderliğin verdiği irade ile İmralı duvarlarını yıkmak ve Önderliğin fiziki özgürlüğünü sağlamak için düşmana karşı başkaldıralım” dedi. 

kayynak: ANHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir