Peşmerge’den Mahmur uyarısı: Tehdit büyüyor

Peşmerge Güçleri Gwêr-Mahmur Cephesi Komutanı Sirwan Barzani, DAİŞ mensuplarının Mahmur sınırındaki hareketliliğine dikkat çekerek, örgütün bölge için her geçen gün daha büyük tehdit haline geldiğini söyledi.

K24’e konuşan Peşmerge Güçleri Gwêr-Mahmur Cephesi Komutanı Sirwan Barzani, “Günlük olarak söz konusu tehditleri gözlemliyoruz. DAİŞ, mensuplarını Irak güçlerine yönelik eylemler için örgütlüyor” dedi.

Sirwan Barzani, daha önce yaptığı açıklamada bölgedeki DAİŞ tehdidinin ortadan kalkması ve kontrolün sağlanabilmesi için Qereçux Dağı’na operasyon düzenlenmesi gerektiğini vurgulamıştı.

“Qereçux Dağı’na operasyon düzenlenmez ve dağın kontrolü sağlanmazsa, saldırılar devam eder” diyen Sirwan Barzani, Bağdat’tan Peşmerge Güçleri’nin bölgeye operasyon yapması için talepte bulunduklarını kaydetmişti.

DAİŞ’İN UYUYAN HÜCRELERİ

Eylül 2016’ada Irak ve Kürdistan’da üst düzey ziyaretlerde bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Tony Blinken, “Irak’ın tüm toprakları kurtarıldıktan sonra DAİŞ uyuyan hücrelere dönüşebilir” açıklamasında bulunmuştu.

Dönemin Irak Başbakanı Haydar Abadi ise yaptığı konuşmada, “DAİŞ’le karadaki savaşımız bitti. Tüm ülke topraklarını kurtardık ve Suriye sınırına kadar giderek orada da kontrolü sağladık. Ancak DAİŞ terörünün ideolojisi ve uyuyan hücreler tehlikesi sürüyor. Bu konuda herkesi uyarıyorum” demişti.

Peşmerge Güçleri ve Uluslararası Koalisyon zaman zaman DAİŞ’ yönelik operasyonlar düzenlese de örgüt, Iraklı güçlerin denetiminde olan bölgelerde güvenlik zaafından yararlanıp uyuyan hücrelerle saldırılar düzenliyor. Özellikle son aylarda bu saldırılar artmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir