Qamişlo’da ekin yangınlarına karşı gerekli önlemler alındı

Qamişlo Meclisi, 2020 hasat mevsiminde tarım ürünlerinin yangınlardan zarar görmemesi için gerekli önlemleri aldı.

Kuzey ve Doğu Suriye’de hasat mevsimine yaklaşılırken tarım ürünlerinin yangınlardan zarar görmemesi için tüm kurumlar tedbirler alıyor. Ekin yangınlarına karşı tedbirlerin alınması için Olağanüstü Hal Komitesi kurularak bu konuda yetkilendirildi.

Geçtiğimiz yıl yaşanan yangınların bu sene de yaşanmaması için kurulan Olağanüstü Hal Komitesi, bir telefon hattı oluşturarak yangınlardan anından haberdar olmayı planlıyor. Halk Belediyeleri, Asayiş güçleri, Toplumsal Savunma Güçleri (HPC), Çiftçiler Birliği, Tarım ve Ekonomi Komitesi, meclis ve komünlerden oluşan Olağanüstü Hal Komitesi’nde yer alan tüm kurumlar arasında görev dağılımı yapıldı. Tüm kurumlara bağlı yangın söndürme imkanları seferber edildi.

ÇALIŞMA MEKANİZMASI

Tarım ve Ekonomi Komitesi ile Çiftçiler Birliği’nin görevi hasadı koordine etmek ve biçerdöverlerin çalışmasını denetlemek. Halk belediyeleri, itfaiye araçlarıyla olası yangınlara anında müdahale etmek için hazır bekleyecek. Asayiş güçleri de sürekli tarım arazilerinin olduğu yerlerde devriye atacak. 24 saat nöbet görevi ise HPC’lilere verildi.

İTFAİYE EKİPLERİ HAZIR

Qamişlo Halk Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipleri olası yangınlara karşı hazırda bekliyor. Konuyla ilgili sıkı bir eğitimden geçirilen itfaiye ekibi, hem fiziksel hem de psikolojik olarak hazırlandı.

İtfaiye aracı sürücüsü Nesredîn Hesen, “Hasat mevsimi yaklaşırken eğitimlerimiz sıklaştı. Eğitim gören birçok ekip yangınlara anında müdahale etmek üzere hazır bekliyor” dedi. Qamişlo İtfaiye Üyesi Hisên Mihemed, 18 itfaiye aracının hazır beklediğini belirtti. Her araçta 5 görevlinin bulunduğunu kaydeden Mihemed, olası yangınlar için her türlü koordinenin yapıldığını sözlerine ekledi.

24 SAAT ESASINA DAYALI DEVRİYELER

Yangınların çıkmaması için asayiş güçleri ve HPC de 24 saat esasına dayanan görev paylaşımı yaptı. Konuyla ilgili bilgi veren HPC Yöneticilerinden Nebîl İsmail, “HPC olarak halkımıza hizmet etmek için sürekli hazırız. Hasat mevsimi yaklaşırken halkımızın yangınlardan zarar görmemesi için elimizden geleni yapacağız. 24 saat esasına dayanan planlamamızı çıkardık. Qamişlo ve köylerinde tarım arazilerinin fazla olduğu yerlerde 24 saat boyunca nöbette olacağız” şeklinde konuştu.

ANHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir